#1 2008-07-12 10:00:13

Natan

Dyrektor Hogwartu/Najpotężniejszy Magik/Nauczyciel

11732058 <==PISZ POMOGĘ :)
Zarejestrowany: 2008-07-11
Posty: 530
Punktów :   

Quidditch

Quidditch

Quidditch – fikcyjna gra sportowa, stworzona przez J. K. Rowling, pojawiająca się w cyklu powieści o Harrym Potterze.

Reguły gry

Quidditch jest najbardziej znaną czarodziejską dyscypliną sportową na świecie. Biorą w niej udział dwie drużyny, w każdej znajduje się siedmiu graczy:

    * obrońca (pilnujący słupków bramkowych),
    * trójka ścigających (grająca kaflem, zdobywająca punkty),
    * dwójka pałkarzy (chroniąca innych zawodników przed tłuczkami),
    * szukający (mający znaleźć i złapać znicza, co kończy mecz),

którzy grają czterema piłkami:

    * kaflem (czerwona, owalna piłka, podawana przez ścigających),
    * dwoma tłuczkami (czarne i ciężkie, starające się strącić jak największą liczbę zawodników z obu drużyn),
    * złotym zniczem (mała, złota, uskrzydlona kulka, bardzo trudna do złapania).

Boisko do quidditcha ma owalny kształt. W obu jego końcach umieszczone są słupki bramkowe: trzy tyczki zwieńczone obręczami, przez które ścigający przerzucają kafla. Słupków bramkowych pilnuje obrońca. Na boisku znajdują się także pałkarze, odbijający tłuczki i starający się nie dopuścić do tego, aby wyrządziły krzywdę zawodnikom z ich drużyny. Ostatnim zawodnikiem jest szukający, który ma najtrudniejsze zadanie – musi odszukać złotego znicza spośród zamieszania, jakie panuje na boisku, i złapać go, co kończy mecz. Za złapanie znicza drużyna otrzymuje sto pięćdziesiąt punktów, co przeważnie przechyla szalę zwycięstwa na jej korzyść (choć nie zawsze jest to regułą). Złapanie znicza jest bardzo trudne, jednak dopóki nie zostanie złapany, mecz musi trwać. Najdłuższy odnotowany dotąd mecz quidditcha trwał trzy miesiące.

Sprzęt do gry

Istnieje kilka firm, produkujących miotły, zaprojektowane specjalnie do gry w quidditcha. Dziś najważniejszymi dla zawodników miotłami są Nimbusy (najnowszy model: Nimbus 2001) oraz Błyskawice.

Mistrzostwa świata w quidditchu

Podczas finału mistrzostw świata w 1994 roku w meczu Irlandia - Bułgaria (Harry Potter i Czara Ognia) bułgarski zawodnik, Wiktor Krum, złapał znicz, jednak wygrała drużyna irlandzka.

W quidditchu istnieje kilkanaście rodzajów kombinacji stosowanych przez zawodników, najważniejszymi z nich są zwód Wrońskiego (po raz pierwszy wykonany przez polskiego gracza Goblinów z Grodziska, Józefa Wrońskiego) i głowa jastrzębia.

Historia sportu

Podwaliny pod quidditcha pojawiły się w XI wieku. Czarownica z bagien w okolicach Queerditch Marsh obserwowała grupę czarodziejów, latających na miotłach i grających stworzoną przez siebie piłką. Z czasem udoskonalali swoją grę, dodając kolejne piłki. Zapewne to od nazwy miejscowości wzięła się nazwa gry.
Od tego czasu quidditch się rozwijał, bez wątpienia najważniejsze było pojawienie się złotego znicza. Pierwsze mistrzostwa świata w quidditchu odbyły się w XV wieku. W ich trakcie wykorzystano wszystkie siedemset dotychczas spisanych rodzajów fauli, z których większość dziś nie jest już możliwa, ponieważ potrzebne jest do nich użycie różdżki.

Dla zainteresowanych

Kennilworthy Whisp napisał książkę Quidditch przez wieki (ang. Quidditch Through the Ages). Książka dostępna jest na polskim rynku, zawiera wiele informacji odnośnie quidditcha.

Bibliografia

    * Kennilworthy Whisp, 2002, Quidditch przez wieki, ISBN 83-7278-019-6.


Imie :Natan
Dom :Gryffindor
Ekwipunek :różdżka, Błyskawica
Zwierze: Sowa śnieżna (Hedwiga)
Przyjaciele: Hermiona, Harry_Potter, Hermiona , CHO Chang,Dumbledore
Wrogowie: Na razie Nikt
Nauczyciel Zaklęć i Quidditcha
Walki:
Wygrane -0
Przegrane -0
Zaklęcia : Wszystkie
Pieniądze:xxx$
http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/13_1175957250.jpghttp://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/13_1175957228.jpghttp://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/24_1171719770.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
biuro tłumaczeń Katowice